Elektro revize v nově zakoupeném domě


Zakoupili jste rodinný dům nebo rekreační nemovitost a před prodejem jste si prohlédli pouze některé dílčí části objektu, mezi něž ovšem nepatří elektroinstalace? A teprve nyní zjišťujete, že jsou tu některé podezřelé jevy, s nimiž jste nepočítali, a že by bylo vhodné zavolat elektrikáře na revizi?

nářadí elektrikáře

Revize elektro v Praze a okolí tu může odhalit i velmi nebezpečné momenty. Co například?

Podivné zásuvky – podezřelý je již na první pohled nadstandardní počet zásuvek, které jsou v místnosti rozesety v metrovém odstupu třeba v počtu dvaceti kusů. Toto napovídá amatérskému přístupu, přičemž zásuvky tu mohou být instalovány nevhodným průřezem vodičů, což by mohlo způsobit zkrat a požár.

elektrický rozvaděč

Zásuvky u dřezu – někteří lidé si mohou usnadnit práci v kuchyni s elektrickými spotřebiči až tak, že je uvádí do provozu v zásuvce umístěné hned vedle dřezu. Podobné to může být i v koupelně, se zásuvkou těsně nad umyvadlem. Toto neodpovídá předpisům a je to i velmi nebezpečné.

Svítidla bez krytů – lampičky na stole nebo nástěnné svítidlo bez krytu nebo s poškozenou objímkou, z níž vyčuhují konce vodičů, jsou také nepřípustné. Stačí jen letmý dotyk zpocenou rukou, a máte problém – možná ten poslední v životě.

Přívodní a prodlužovací šňůry – na to buďte zvláště opatrní, pečlivě kontrolujte alespoň vizuálně stav kabeláže, a pro jistotu ji nechte proměřit měřicími přístroji, které mohou odhalit i některé skryté závady. Dbejte na to, abyste šňůry neskřípli mezi dveřmi, pod nohou či hranou nábytku, nebo v okně.

Elektřina v hliníku – možná jste při prohlídce domu přehlédli, že je tu ještě tažena elektřina v hliníku. Někde to nemusí být na první pohled patrné, například v rekonstruovaném bytě s novými kryty vypínačů a zásuvek, pod nimiž se ukrývá padesát let starý hliníkový vodič se zpuchřelou izolací. Hliníkové rozvody nechte ve svém zájmu vyměnit za nové, měděné vodiče.