Body mass index, jeho hodnota a ukazatel

Dieta a hubnutí, téma, které trápí mnohé ženy i muže v různém věku. Jak vlastně zjistit, zdali jsme s váhou v normálu nebo zda máme malou či velkou nadváhu nebo už vysokou obezitu? Jde to nějak poznat? K tomuto účelu slouží právě BMI neboli body mass index, který určí, jak na tom jsme.

Jak se dozvím jeho hodnotu? Co všechno pro to musíme udělat? Jaké parametry určit? Stačí pouze tři základní a těmi jsou hmotnost, výška a rok narození. Jakmile tyto parametry zadáte, získáte výsledek. Tím bude nějaké číslo. A právě toto číslo vám dá bmi výpočet Bmikalkulacka.cz.

zelenina na talíři

Ten je založen na jednoduchém principu. Počítá s těmito proměnnými, ale nezohledňuje náš zdravotní a jiný stav. Můžete mít dva lidi ve stejném věku a výšce, jeden bude muž, který sportuje a má hodně svalové hmoty, proto mu systém ukáže, že má hubnout, přesto se může jednat o naprosto zdravého člověka ve vynikající fyzické formě, který žádnou dietu ani hubnutí nepotřebuje. Další bude člověk s nadváhou, kterému systém taktéž ukáže, že by měl hubnout, ovšem s tím rozdílem, že tento problém uvidíte již při prvním pohledu na jeho postavu.

Proto je výsledek BMI vždy pouze orientační. Ale nějakou představu o vaší kondici vám jistě znázorní.

V číslech se také mohou objevit taková, která signalizují podvýživu. Nejedná se tedy čistě o prostředek, jak zjistit nadváhu nebo obezitu, ale o prostředek, jak zjistit, zdali jsme opravdu v dobré kondici nebo dokonce nemáme nějaký druh podvýživy.

postava měření

Výsledek porovnáte s tabulkou. Jakmile vám vyjde nějaké číslo, porovnáte ho s tabulkou, která vám hned sdělí výsledek. Rozděluje se do několika částí. Od 18,5, toto číslo znamená podvýživu, až po 25 což značí ideální váhu. Od 25 až do 30 už je to nadváha, ale zatím to není nic až tak extrémního, to přichází později od čísla 30. Čísla mezi 30 a 40 už totiž značí obezitu prvního stupně, kterou následuje těžká obezita a to od čísla 40, kterou je už potřeba konzultovat s odborníky.