Pokud se dá něco říci o práci všech, kdo mají co do činění s penězi, pak je to to, že musí jít o osoby skutečně zodpovědné. A to ne proto, že by se to slušelo, ale proto, že je to vysloveně nezbytné. Protože o peníze jde každému z nás – ať už si to přiznáme nebo ne – v první řadě. A každá chyba ve finančních záležitostech se na tom, kdo o nějaké ty finance přijde, podepisuje vysloveně negativně. Někdy jakákoliv finanční újma zamrzí, někdy zabolí a někdy dokonce může znamenat i neštěstí. To podle toho, kdy koho do jaké míry poškodí.
Účtovat se prostě musí zodpovědně. Protože na penězích závisí kvalita našich životů, ty určují, co a v jakém množství si budeme moci kdy koupit a v jakém rozsahu využít. A platí to i pro výplaty zaměstnanců. U kterých se dá snad dokonce přímo říci, že čím menší tyto jsou, tím spíše se nesmí udělat chyba. Protože právě ti nejchudší balancují nejspíše na ostří pomyslného nože, právě je by mohla chyba poškodit nejzásadněji.
Když se tedy někdo uchází u některého zaměstnavatele o práci, chce a potřebuje v první řadě vědět, jakou dostane mzdu. A protože zaměstnavatelé tuto uvádějí jako mzdu hrubou, musí zaměstnanci vědět i to, že ve skutečnosti celou takovou hrubou mzdu nedostanou. Že dostanou méně, a to mzdu čistou. A měli by tedy toto vědět a zároveň chápat i počítání mzdy. Aby věděli, proč tomu tak je, jak onen rozdíl vzniká a kolik že tedy při určité hrubé mzdě skutečně dostanou na ruku.
A protože nemáme a ani nikdy nebudeme mít všichni ekonomické vzdělání tohoto typu, je dobře, že existuje aspoň kalkulačka na internetu, která nám pomůže se s touto problematikou nějak vypořádat.
Díky této kalkulačce se každý zaměstnanec lehce dozví, kolik mu bude sebráno jako daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění a kolik že mu tedy z hrubé mzdy nakonec zůstane. A nikoho tak nemusí zaskočit, až ve výplatním termínu dostane méně než onu hrubou mzdu.