Jak volit, a jak pečovat o výstavní kočku?

Výstavy koček nebyly původně zamýšleny jako soutěže krásy, ale především seznámení chovatelů s plemen, a také zvednutí hodnoty kočky v případě chovu, a prodeje koťat. Přece jen vyšší cenu dáte raději za kotě, jehož matka, či otec patří mezi výstavní a hodnocené kousky, než za kotě obtloustlého gaučového povaleče s nějakou tou vadou. Dnes však s kočkami nesoutěží jen nadšení chovatelé, kteří chtějí zvýšit své zisky a úroveň chovné stanice, ale rovněž milovníci těchto obdivuhodných zvířat. Jak si ale správně zvolit výstavní kočku?

kočka v dlani

Čistokrevná, nebo směska?

Existují i soutěže pro obyčejné domácí kočky, či kočky s míšenými rasami. Na vyšší úrovni jsou pak pochopitelně soutěže čistokrevných plemen, tedy i s PP (průkazem původu). Zatímco obyčejnou domácí kočku, včetně kotěte, seženete v obyčejném útulku, ke koupi kočky čistokrevné budete muset navštívit certifikovanou chovatelskou stanici, tedy člověka, který má k množení koček povolení. Pokud vám někde vyskočí nabídka na kočky bez papírů, nejspíš se jedná o klasickou množírnu, tedy nepovolenou chovatelskou stanici, kdy se chovatelům nechce investovat do povolení a papírů, a prodávají kočky mnohem levněji. U těch si ale dejte pozor, jelikož ne jen že je to nelegální, ale mnohdy kočky žijí ve špatných podmínkách, nejsou pro chov vhodné, nebo nemají náležitou péči, a tak si domů můžete přivézt nemocné kotě. Samozřejmě i u kočky s PP se může projevit nějaká vada, avšak v takovém případě by se za ni měl zaručit původní chovatel, a v mnoha případech i pomoci s placením léčby.

britská krátkosrstá kočka

Původ není vše

I nejlépe chovaná čistokrevná kočka nemusí být vhodná pro soutěže. Tyto kočky by měly být trpělivé, klidné, ale zase ne líné, či apatické. Při soutěžích jsou mnohdy celý den ve vybavené kleci, a měly by tuto situaci zvládat klidně, beze stresu, aby se pak předvedly v celé své kráse. Kočce musíte projevit náležitou péči. Musí být krmena správným krmením a ve správných dávkách. Hubené, ani obtloustlé kočky si obdiv nezískají. Je také třeba správně pečovat o její srst, dopřávat jí dostatek pohybu, a učit ji zvládat komunikaci s ostatními kočkami, aby se ze soutěže nestala krvavá řež.