Naučte se rozpoznat falešné bankovky

Penězokazectví je tak staré jako naše měna. Po celou dobu její stoleté existence se padělatelé snažili vyrobit co nejvěrnější napodobeniny. Je sice pravda, že v dnešní době platí čím dál více lidí bezhotovostně, ale přesto v roce 2018 obíhalo v České republice kolem 600 miliard korun v mincích a bankovkách. Je tedy logické, že falšování platebních prostředků se u nás stále vyplatí. Dávat si pozor, jaké bankovky přijímáme, tudíž není vůbec od věci. Pokud se vám totiž dostanou do ruky, nesmíte je použít dál a musíte je odevzdat Policii ČR, a to bez náhrady.

kulatá lupa

Co se nejčastěji falšuje

Vzhledem k nákladům na výrobu padělků se logicky napodobují především bankovky vyšší hodnoty, jako jsou dvoutisícikoruny, tisícikoruny a pětisetkoruny. Na ty je proto třeba dávat největší pozor. Obezřetní byste ale samozřejmě měli být i u platidel nižší hodnoty.
bankovky a mince

Jak můžete falešné peníze rozpoznat?

·         Papír – pravé bankovky jsou vyrobené ze speciálního papíru, který není hladký a obsahuje barevná vlákna. Většina zachycených napodobenin není příliš dobré kvality, jsou tištěné na běžný kancelářský papír, a není proto těžké je rozeznat. Prsty nahmatáte také hlubotisk, který slouží jako další bezpečnostní prvek.
·         Ochranný přerušovaný proužek – je zapuštěný přímo do bankovkového papíru, je na něm uvedena hodnota bankovky a pouze při pohledu proti světlu je celistvý.
·         Vodoznak – z každé strany ho vidíme půlku, pouze proti světlu se nám ukáže celý. Je umístěný na nepotištěném okraji. Jedná se o kombinaci tmavého a světlého vodoznaku s různými odstíny.
·         Soutisková značka – tvoří ji písmena ČR, z rubu i líce bankovky vidíme jen část této značky, při průhledu vidíme celý obrázek.
·         Skrytý obrazec – najdeme na něm nominální hodnotu platidla a ukáže se nám, pouze když sklopíme bankovku ve výši očí do vodorovné polohy a podíváme se proti světlu.
·         Obrázek s proměnlivou barvou – tento ochranný prvek obsahují pouze bankovky s hodnotou 500 Kč a více a najdeme ho na lícní straně. Jedná se o obrázek, který funguje na principu optického efektu. Podle toho, v jakém úhlu se na obrázek díváme, vidíme buď zlatou, nebo zelenou barvu.
·         Iridiscentní pruh – mají české bankovky až od hodnoty 1 000 Kč. Nalézá se na pravém okraji lícní strany a je dvoubarevný, duhově lesklý. Vypadá průhledně, ale když bankovku sklopíme, získává kovový nádech a uvidíme i nominální hodnotu.
·         Mikrotext – na líci ho uvidíme kousek od portrétu a bude na něm nominální hodnota, na rubu se nachází vedle státního znaku a slovně označuje hodnotu bankovky.
Podle všech ochranných prvků by neměl být problém poznat padělky. Kdybyste si přesto potřebovali doplnit znalosti, ČNB nabízí mobilní aplikaci, interaktivní vzdělávací hry i spoustu informací na webu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup