Pokrok přinesl i miner asic

Pro mnohé je to neznámý pojem, stejně tak jako bitcoin, se kterým je tento výraz spojován. Není divu, vždyť u starší generace byly velkým problémem pouhé počítače, e-maily a vůbec pochopení některých základních úkonů, které hravě zvládala jejich vnoučata. Když se zamyslíme nad již zmíněným bitcoinem, tak můžeme vidět, že v podstatě velmi ovlivnil finanční stránku. Dříve se investice vkládaly do spoření, nemovitostí nebo nějakého majetku, dnes do bitcoinů. Je v podstatě jedno, zdali do nákupu nebo do těžby.

bitcon

Bitcoin je pro některé z nás stále záhadou

Hlavně se jedná o moderní digitální měnu, která v podstatě se musí nějakým způsobem vytěžit, aby se dostala do oběhu. K jejímu vytváření slouží open source P2P (peer-to-peer) síť, kdy uživatelé musí potvrzovat nějaké probíhající transakce. Na tuto síť jsou napojeni jak uživatelé, tak těžaři, bez kterých by se to neobešlo. Těžba nových bitcoinů je předem stanovena a to do konečného čísla 21 miliónů, kdy rok 2 140 by měl být prakticky posledním na vytěžení této měny. Důvodem, proč je o ně takový zájem je prostý – dělá člověka finančně svobodným. To nejen rostoucím ohodnocením, ale zároveň tím, že bitcoin je zcela decentralizovanou, zcela nezávislou měnou. Žádná vláda, centrální banka nebo jiná ustanovená autorita jej nemůže spravovat.

erthereum

Těžba přináší zisk

Nejprve je třeba investovat a poté lze sklízet. Tento princip je platný po staletí. Jak bylo řečeno, tak těžaři jsou ti, kteří stojí v čele práce, bez nich by to rozhodně nešlo. Úplně u zrodu kryptoměny postačila těžba čistě pomocí procesoru počítače, kdy stačilo spustit nějaký specializovaný program, a procesor začal pracovat. Tato těžba byla velmi náročná na finanční stránku, kdy byl velký odběr elektřiny. Později přišly na řadu grafické karty v počítačích, samozřejmě pro těžbu se hodily ty nejvýkonnější modely. Ovšem rostoucí zájem o bitcoiny a jejich těžbu vyžadoval něco víc. Na řadu přichází miner asic, který je rychlejší, výkonnější a účelnější.
Pro zvýšení efektivnosti je pak dobré pouvažovat o účtu v bitcoin poolu. Jedná se o skupinu více těžařů, kteří kopou společně. Když jeden najde nový blok, tak získá odměnu, která se rozdělí mezi všechny ve skupině podle platných pravidel. Sice zisk je menší, než by blok objevil těžař sám, ale na druhou stranu otázkou je, jak dlouho by mu to trvalo. Zde dostane menší, zato celkem pravidelnou odměnu.