Víte, které pečivo má v listopadu svátek?

Zimní dovolená se dá strávit mnoha různými způsoby. Můžete jen tak sedět doma a těšit se na vánoční svátky. Můžete také pobíhat po městě s ostatními zoufalci a hledat, co byste mohli na poslední chvíli ještě koupit svým blízkým. Nebo si můžete advent vychutnat na některém vánočním trhu. Vánoční trhy v Drážďanech jsou známé svou dlouhou tradicí. První adventní trh se tu konal už v roce 1434. Tehdy ale asi nebyl tak rozsáhlý jako v dnešní době. V současnosti na něm najdete dvě stě padesát stánků s nejrůznějším zbožím. Přesně měsíc před největšími křesťanskými svátky se tu začíná konat mnoho slavností a kulturních programů. Zajímavá je například takzvaná „Štólová slavnost“, která se koná na počest tohoto tradičního vánočního pečiva.
vánoční štola
o   U německých obyvatel by se prostě Vánoce bez této pochoutky, plné rozinek, mandlí a kandovaného ovoce, neobešly.
o   Tato tradice se dodržuje už přes tři sta let.
Čtyřiadvacátého listopadu (den, který má štola svátek) přiveze na slavnosti štólu koňské spřežení, které doprovází průvod. Na pódiu se pak pečivo rozkrájí a rozdá přihlížejícím.
drážďany vánoce

Nejen dobroty, ale i kultura

Z vánočních trhů si můžete přivézt i jeden zajímavý suvenýr, kterým je pamětní tolar. Tím se tady na trzích totiž platí. K vánoční náladě, která je v Drážďanech opravdu cítit na každém kroku, velice přispívají i různé výstavy a koncerty, které se konají v kostelech. Nejznámější operní scéna, kterou je Semperova opera, uváděla například operu o Jeníčkovi a Mařence od německého skladatele Engelberta Humperdincka. Jestliže si chcete adventní čas v Drážďanech vychutnat všemi možnými způsoby, je pro vás připravena nabídka Saské paroplavební společnosti. Ta nabízí vyjížďky po Labi. K tomu se podává jedna místní specialita.
o   Že neuhodnete, která to je?
·        No přeci ta, která má svátek čtyřiadvacátého listopadu.