Cadillac slaví narozeniny

Cadillac je jednou z nejslavnějších amerických automobilových značek. Právě dnes, 22. srpna, slaví Cadillac své sto patnácté narozeniny. Právě tolik let totiž letos uplynulo od založení značky tohoto automobilu jistým mužem jménem Henry Martin Leland, v Detroitu.
zelený cadillac
Ø  Své jméno získala tato známá automobilová značka po zakladateli amerického města Detroit, generálu Antoinu de la Mothe Cadillakovi.
Ø  Jelikož dosáhla automobilová značka Cadillac značné množství úspěchů, stala se roku 1909 součástí koncernu General Motors.
Ø  V rámci koncernu General Motors se značka Cadillac soustředila na výrobu vozů té nejvyšší třídy. Zároveň stál Cadillac vždy v popředí technologického pokroku.
cadillac oldtimer

Cadillac a jeho technické pokroky

Ø  V době, kdy ostatní automobily jezdily na jednoválce nebo dvouválce, Cadillac se představil se čtyřválcem.
Ø  V letech 1912 měly automobily Cadillac již elektrické světlomety.
Ø  Automobily Cadillac jako mezi prvními začaly používat elektrický startér, namísto dosavadní startovací kliky.
Ø  V padesátých letech minulého století přišla firma Cadillac s posilovačem řízení, ale také s klimatizací.
Ø  V sedmdesátých letech minulého století již značka Cadillac začala používat ve svých automobilech bezpečnostními prvky, jako jsou pásy, anebo airbagy.
Automobilová značka Cadillac je jednou z nejstarších automobilových značek. Jen ve Spojených Státech Amerických je starší pouze automobilová značka Buick, který rovněž patří do koncernu General Motors.
Ø  Celosvětový prodej Cadillaků loni dosáhl úctyhodného počtu 308 692 vozů. A toto číslo bylo nejvyšší za posledních uplynulých třicet let.
cadillac eldorado

Začátky

Ø  V letech 1902 až 1903 byly představeny dva modely Cadillaku. Byly to automobily Cadillac Runabout a Tonneau. A oba byly s čtyřválcovými motory.
Ø  Až do let 1909 pokračovaly všechny nové vozy Cadillac v abecedním pořadí, od A až po T.