Macešky a chryzantémy na podzimní zahrádce

Kdysi se macešky a chryzantémy vysazovaly povětšinou na hřbitovech, případně na balkóny a na okenní parapety do truhlíků, než na rodinné zahrady do záhonů.  Tyto rostlinky však naši zahradu rozzáří nejen na podzim, kdy už povětšina květin tak nějak odkvétá, ale v případě krásných macešek i časně zjara, kdy se tyto macešky výborně kombinují s jarními cibulovinami. Tyto rostliny si můžeme vypěstovat jak svépomocí, tak si pro ně lze zajít k mnoha specializovaným pěstitelům. U těch jsou na výběr i pestrá škála novinek na našem trhu.       
barevné chryzantémy

Výběr květin na trhu

Během září je vynikající možnost vytvořit na svých zahradách ohňostroj z nepřeberného množství pestrých barev květů dvouletých macešek a krásných něžných chryzantém.
o   Díky mnohaletému šlechtění jsou nyní k vidění opravdové květinové krásky v podobě mnoha jejich kultivarů.
o   V případě macešek jsou dostupné kultivary, které jsou v rozličných odrůdových paletách.
o   U macešek můžeme spatřit například jejich kompaktní, anebo převislý růst.
o   Některé z macešek se liší i velikostí a tvarem květu.
macešky na plotě

Kultivary macešek

Z macešek jsou na výběr kultivary:
*       s třepenitými okraji
*       s jednoduchým květem v obřích rozměrech
*       s květem s černou kresbou ve tvaru fousků
Na záhony, anebo také pro výsevy do nádob se výborně hodí drobnokvětá maceška, neboli violka psí, ale i její velkokvětá kolegyně, violka zahradní.
o   Velkokvětá maceška, čili violka zahradní nevytváří takové množství květů, jako její drobnokvětá příbuzná, ale i přesto na sebe dokáže upoutat veškerou pozornost.
o   Violka psí je pro svoji záplavu drobných kvítků velmi oblíbena. Její květy jí doslova obsypou.
Chryzantémy
Zrovna tak je na trhu dostupná i pestrá nabídka chryzantém. Bohužel tuto milou květinu na podzim již spálí první mrazíky a jen zřídka tato květina znovu obrazí na jaře.