Testy z nosu pro detekci koronaviru

Antigenní testy z nosu nebo ze slin nám mohou pomoci detekovat virové onemocnění v největší fázi infekce. Jak takové testování probíhá a jaké jsou její výhody?

S antigenními testy jsme se v poslední době mohli velmi často setkat. Ať už z důvodu návštěvy nějakého kulturního zařízení, tak také pokuse projevilo podezření na nákazu nemoci Covid-19. Antigenní testy fungují na základě detekce virových bílkovin, které jsou nejvyšší v době nejvyššího přenosu. A co vlastně znamená slovo antigen? Tímto slovem můžeme označit látku, a to doslova jakoukoliv, která nějakým způsobem napadne náš imunitní systém a tím zahájí jeho obranu. Antigen má základ v anglickém spojení antibody generator.

antigenní test

Problém antigenních testů

U antigenních testů z nosu nebo antigenních testů ze slin je možné pozorovat jeden problém. Ten se dá definovat jako testy, které jsou nedostatečně citlivé. Což znamená, že nemusí zachytit i ty pacienty, kteří mají v těle malou infekční nálož a mohou se jim vybarvit jako negativní a pak tito pacienti dále roznášejí infekci i přes to, že jsou nemocní. Opakem je PCR test, který je právě velmi citlivý, ale může se u něj stát, že pozitivně označí i nepřenašeče této infekce. Někdy se u antigenních testů může taky stát, že projeví falešnou pozitivitu, a to z důvodu, že může reagovat na infekci jiného druhu koronaviru. Patří zde třeba rýma, chřipka.

laboratoř

Výhody antigenních testů z nosu

Pokud bychom měli vyzvednout jejich výhodu jedná se o rychlost výsledku, který je zpravidla do 15 – 20 minut. Test je možné si nechat udělat v odběrných místech, u svého praktického lékaře nebo i doma jako samotest. Antigenní testy je možné zakoupit v lékárně a poté si test provést doma. K provedení těchto testů není potřeba odborné způsobilosti. V každém balení antigenních testů je přiložen leták, kde je velmi dobře popsáno, jak test provést, aby výsledek byl co nejpřesnější. Vždy je potřeba si po testu dezinfikovat ruce. Pokud si nebudete výsledkem testu jistí máte možnost si zajít na PCR test, který Vám nákazu potvrdí nebo vyvrátí.