V mobilním domě srazíte náklady na bydlení na minimum

Někteří špatně informovaní lidé mají stále zkreslenou představu o výrobě mobilních domů a domnívají se, že je to až příliš razantní kompromis. To se ovšem týká jen sezónních objektů, a to zdaleka ne všech, mobilní domy jsou totiž velmi široký pojem, který zahrnuje obrovský rozsah staveb, obyvatelných celoročně, anebo jen v letních měsících.

interiér mobilního domu

My se nyní zaměříme na ty zateplené, které jsou téměř k nerozeznání od nízkoenergetických dřevostaveb typu bungalovu. Co se týče konstrukce, jde o podobné řešení přízemního objektu, obloženého dřevem zvenčí a někdy i uvnitř. Některé mobilní dřevostavby jsou dokonce certifikované jako nízkoenergetické domy energetické třídy B, což znamená, že tu lze srazit platby za energie skutečně na minimum.

zahrada za mobilním domem

Začněte s vytápěním – největší položkou nákladů na energie je vždy vytápění. Máte-li možnost upravit dřevostavbu tak, aby bylo možné tu topit dřevem, neváhejte. Je to stále, a pravděpodobně bude i nadále, nejlevnější způsob, jak se doma ohřát. Je sice pracnější, ale za tu úsporu se to vyplatí.

Za úvahu stojí i fotovoltaika – fotovoltaické panely umožňují nejen vyrábět elektřinu pro běžný provoz spotřebičů, ale slouží i pro ohřev vody, který je dokonce efektivnější a rentabilnější, než při přímém ohřevu pomocí solárních kolektorů. Panely lze osadit na jakýkoli typ střešní krytiny i sklon střechy.

Bez vlastního zdroje vody to nebude ono – mobilní dřevostavba je vždy krokem k vlastní nezávislosti a v dnešní pohnuté době nevíte, co očekávat od tržního prostředí i státního sektoru. Čím více se stanete nezávislými v těch zásadních životních momentech, tím lépe pro vás. Měli byste mít mimo jiné i vlastní studnu, z níž načerpáte vodu, i kdyby obecní či městský vodovodní řad zkolaboval. Kromě studny budete ještě potřebovat zajistit vlastní septik, případně mít na zahradě nádrž na jímání užitkové vody pro zalévání zahrady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup