V mobilním domě srazíte náklady na bydlení na minimum

Někteří špatně informovaní lidé mají stále zkreslenou představu o výrobě mobilních domů a domnívají se, že je to až příliš razantní kompromis. To se ovšem týká jen sezónních objektů, a to zdaleka ne všech, mobilní domy jsou totiž velmi široký pojem, který zahrnuje obrovský rozsah staveb, obyvatelných celoročně, anebo jen v letních měsících.

interiér mobilního domu

My se nyní zaměříme na ty zateplené, které jsou téměř k nerozeznání od nízkoenergetických dřevostaveb typu bungalovu. Co se týče konstrukce, jde o podobné řešení přízemního objektu, obloženého dřevem zvenčí a někdy i uvnitř. Některé mobilní dřevostavby jsou dokonce certifikované jako nízkoenergetické domy energetické třídy B, což znamená, že tu lze srazit platby za energie skutečně na minimum.

zahrada za mobilním domem

Začněte s vytápěním – největší položkou nákladů na energie je vždy vytápění. Máte-li možnost upravit dřevostavbu tak, aby bylo možné tu topit dřevem, neváhejte. Je to stále, a pravděpodobně bude i nadále, nejlevnější způsob, jak se doma ohřát. Je sice pracnější, ale za tu úsporu se to vyplatí.

Za úvahu stojí i fotovoltaika – fotovoltaické panely umožňují nejen vyrábět elektřinu pro běžný provoz spotřebičů, ale slouží i pro ohřev vody, který je dokonce efektivnější a rentabilnější, než při přímém ohřevu pomocí solárních kolektorů. Panely lze osadit na jakýkoli typ střešní krytiny i sklon střechy.

Bez vlastního zdroje vody to nebude ono – mobilní dřevostavba je vždy krokem k vlastní nezávislosti a v dnešní pohnuté době nevíte, co očekávat od tržního prostředí i státního sektoru. Čím více se stanete nezávislými v těch zásadních životních momentech, tím lépe pro vás. Měli byste mít mimo jiné i vlastní studnu, z níž načerpáte vodu, i kdyby obecní či městský vodovodní řad zkolaboval. Kromě studny budete ještě potřebovat zajistit vlastní septik, případně mít na zahradě nádrž na jímání užitkové vody pro zalévání zahrady.